4. februar – SVETOVNI DAN BOJA PROTI RAKU

• 04.02.2022
  • Vsako leto 4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, mednarodni dan za ozaveščanje o raku ter spodbujanje preprečevanja, odkrivanja in zdravljenja raka. Letos se pričenja 3-letna kampanja pod geslom ''Zmanjšajmo neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom''. Decembra lani je Vlada RS sprejela nov državni program obvladovanja raka 2022–2026, katerega namen je vsem državljanom zagotavljati enakost v dostopu do kakovostnih zdravstvenih storitev na področju raka na vseh ravneh zdravstvenega sistema.

V Sloveniji zboli vsako leto 15.000 ljudi; trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah.

Ali veste, da bi bilo mogoče skoraj polovico vseh rakavih bolezni preprečiti? Zdrav življenjski slog, cepljenje pred okužbo s HPV in virusom hepatitisa B, redna udeležba v presejalnih programih za raka (ZORA, DORA in Svit) ter življenje v čim manj onesnaženem bivalnem in delovnem okolju imajo na zdravje prebivalstva velik vpliv.

Naredite torej še danes vsaj majhen korak za svoje zdravje in k temu spodbudite tudi svoje bližnje.

Onkološki inštitut - skupna izjava za javnost ob svetovnem dnevu boja proti raku

NIJZ - priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku